Historie w Auschwitz

Ważne osobistości w obozach Auschiwtz, symbolu Holocaustu

Ważne osoby odwiedzające Obóz Zagłady przyczyniają się do propagowania tego miejsca oraz wyrażania swojego ubolewania i oddania czci ofiarom. Zwraca to uwagę mediów na symbol Holocaustu. W dzisiejszych czasach gdy tyle mówi się o nacjonaliźmie, imigrantach, czystości rasowej, podziałach warto przypomnieć sobie miejsce kaźni takie jak Obozy Koncentracyjne. Kogo gościło ostatnimi czasy muzeum Auschwitz?

Papież Franciszek w Auschwitz

Prezent Papieża Franciszka dla muzuem Auschwitz

Prezent Papieża Franciszka dla Muzeum Auschwitz

Wizyta Papieża Franciszka była jednoczeście silnym, antyprzemocowym symbolem. Podczas Światowych Dni Młodzieży papież odwiedzający Kraków zawitał też w byłych obozach koncentracyjnych. W księdze pamiątkowej napisał Panie, miej miłosierdzie nad Twym ludem! Panie, przebacz tak wiele okrucieństwa! Papież poprosił o chwilę samotności i zadumy, aby mógł w ciszy pomodlić się i oddać hołd ofiarom Nazizmu.

Papież spotkał się również z byłymi więźniami, którym udało się przeżyć, błogosławich ich i z każdym chwilę porozmawiał. Spotkał się również z osobami odznaczonymi tytułami  Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Byli to ludzie, którzy ryzykując życia swoje i swoich rodzin pomagały zbiegom i ukrywającym się Żydom. Papież przekazał muzeum swój prezent- lampę z której konstrukcja nawiązuje do obozu.

Zhang Dejiang, Przewodniczący Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Chińskiej Republiki Ludowej odwiedza Symbol Holocaustu

Spotkanie byłych ofiar Holocaustu w Auschwitz

Wzruszające spotkanie byłych ofiar Holocaustu

Zhang Dejiang wraz z delegacją odwiedził miejsca masowej zbrodni w lipcu 2017 roku. Był przejęty oglądając miejsca w których żyli więźnionie, gdy widział jakie to były warunki i ile osób zamieszkiwało w jednym baraku. Widzieli plac na którym ich rozstrzelano, komory gdzie ich duszono i piece, w których palono ciała.  Zhang Dejiang w księdze pamiątkowej napisał Nigdy nie powinniśmy zapominać rzeczy poczynionych przez faszystowskich wrogów. Co zdaje się o tyle ciekawe, iż sam jest członkiem komunistycznej partii. Z roku na rok coraz więcej Chińczyków odwiedza Auschwitz i zapewne wizyta chińskiego polityka sprawi, iż jeszcze więcej obywateli Chin dowie się o tym miejscu i zainteresuje się nim.

Muzeum Auschwitz- Birkenau jest miejscem wielu poruszających, emocjonujących spotkań. Zarówno dla gości zza granicy, polityków czy byłych wieźniów, którzy udali się na emigrację oraz ich rodzin. Spotkania po latach ludzi, którzy razem przeżyli piekło są niezwykle emocjonujące.